KCPU kl. IV-VI
Strona główna » KCPU kl. IV-VI
Bezpłatne warsztaty przygotowujące do prowadzenia zajęć wg Programu „Spójrz inaczej” z uczniami w klasach IV-VI
Zadanie realizowane ze środków Funduszu Rozwiazywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Szkolenia są skierowane do osób pracujących w szkołach podstawowych z uczniami klas IV-VI tzn. nauczycieli przedmiotowych, nauczycieli świetlic, pedagogów szkolnych, psychologów oraz do innych osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w tym wieku.
Celem ogólnym programu „Spójrz Inaczej” jest zapobieganie zachowaniem ryzykownym i destrukcyjnym w klasie szkolnej oraz problemom zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat. Program Spójrz inaczej dla klas 4-6 opiera się na założeniach psychoprofilaktyki(Sęk, 1991, Ostaszewski 2003) zakładającej, że u źródeł zaburzeń psychicznych i problemów związanych z zachowaniem są przede wszystkim deficyty umiejętności psychospołecznych, nierozwiązane kryzysy rozwojowe, niskie poczucie własnej wartości, trudne doświadczenia (np. odrzucenie rówieśnicze). Dlatego główne kierunki działań edukacyjnych programu Spójrz inaczej są nastawiane na wspieranie prawidłowego rozwoju psychospołecznego, rozwijanie umiejętności, które pomagają dzieciom w nawiązywaniu zdrowych relacji z rówieśnikami oraz w radzeniu sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami życiowymi.
Szkolenie realizatorów programu "Spójrz Inaczej"
Przebieg szkolenia i wybór metod pracy opiera się na modelu wypracowanym i potwierdzonym przez autorów i trenerów programu „Spójrz inaczej” podczas blisko 30-letniej praktyki w zakresie wdrażania programu w szkołach. Polega ono na połączeniu treści teoretycznych i praktycznych, z przewagą elementów praktyki.
Działania w projekcie
W ramach projektu „Program <Spójrz Inaczej> podstawą długofalowych działań profilaktyki uniwersalnej dla uczniów klas IV- VI szkoły podstawowej” przewidziane są 4 szkolenia 55-godzinne (w II częściach) dla 48 nauczycieli, przygotowujące do realizacji programu „Spójrz Inaczej” w kl. 4-6 szkół podstawowych w województwach: łódzkim, podlaskim i wielkopolskim. Szkolenia będą prowadzone w I semestrze roku szkolnego 2024/2025.
Skontaktuj się z nami, aby dołączyć do projektu!
Chcesz stać się częścią projektu „Spójrz Inaczej” i pomóc w realizacji długofalowych działań wychowawczo-profilaktycznych dla uczniów klas IV – VI? Dołącz do grona 48 nauczycieli, którzy zdobędą niezbędne umiejętności i wiedzę podczas naszych szkoleń.
„Program Spójrz Inaczej podstawą długofalowych działań profilaktyki uniwersalnej dla uczniów klas IV- VI szkoły podstawowej"
Szkolenie finansowane w ramach realizacji w latach 2024-2026 zadań z zakresu ZDROWIA PUBLICZNEGO dofinansowanego ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych pozostających w dyspozycji Ministra Zdrowia. Zadanie NPZ 2.1.4 Poszerzanie i udoskonalanie oferty oraz wspieranie realizacji programów profilaktyki o naukowych podstawach lub o potwierdzonej skuteczności, w szczególności zalecanych w ramach systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego. Zadanie 3. Szkolenia przygotowujące nowych realizatorów programów rekomendowanych w ramach Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego.
W klasach IV-VI szkoły podstawowej szkolenie obejmuje 55 godzin zajęć warsztatowych:
Pracę warsztatową nad komunikacją interpersonalną i budowaniem relacji z uczniami
Poznanie założeń i filozofii programu „Spójrz Inaczej”, tematyki zajęć, metod i technik pracy oraz roli prowadzącego
Praktyczne poznanie technik i metod programu „Spójrz inaczej” poprzez analizę scenariuszy zajęć i symulację prowadzenia zajęć w grupie
Sposoby prowadzenia zajęć profilaktycznych nt. uzależnień
Pracę nauczycieli z uczniami pod superwizją trenera, kształcącą praktyczne umiejętności realizacji programu oraz rozwiązywania trudnych sytuacji w grupie
Analizę i poznawcze opracowanie doświadczeń z zajęć prowadzonych z uczniami
Porządkowanie wiedzy nt. działania środków uzależniających, mechanizmów uzależnienia, roli szkoły i nauczycieli w zmniejszaniu czynników ryzyka zażywania środków psychoaktywnych
Osoby zainteresowane szkoleniem prosimy o zgłaszanie się poprzez wypełnienie Formularza zgłoszeniowego.
Zgłoś się już dziś!
Szkolenia będą prowadzone w następujących miejscach i terminach:
LP
Miejscowość i nazwa placówki
Województwo
Termin realizacji
1.
Zespół Szkół Samorządowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opocznie, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5, 26-300 Opoczno
łódzkie
Cz. I: 28.09 – 01.10.2024
Cz. II: 16-17.11.2024
Nabór do grupy został zamknięty
2.
Konstantynowskie Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Słowackiego 11, 95-050 Konstantynów Łódzki
łódzkie
Cz. I: 16-19.11.2024;
Cz. II: 30.11-01.12.2024
Nabór do grupy został zamknięty
3.
Szkoła Podstawowa w Starym Mieście, ul. Szkolna 11, 62-572 Stare Miasto
wielkopolskie
Cz. I: 16-19.11.2024;
Cz. II: 30.11-01.12.2024
4.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kupiskach, Nowe Kupiski 137, 18-400 Łomża
podlaskie
Cz. I: 16-19.11.2024
Cz. II: 29-30.11.2024